Кредити на житло та авто, пошкоджені війною, списуватимуть

Зруйнований дім

Верховна Рада підтримала у другому читанні законопроект №7441-1 щодо списання кредитів на житло та авто, яке було пошкоджено або зруйновано під час війни.

Про це повідомили на офіційному порталі ВР, передає СтройОбзор. 

Призупинення виплат за кредитами стало можливим для фізосіб-позичальників кредитів на рухоме/нерухоме майно, яке через війну:

  • опинилося на тимчасово окупованій території або на території активних бойових дій,
  • пошкоджене або знищене внаслідок воєнних дій, за наявності підтверджуючих документів можуть отримати у кредитора призупинення платежів по кредиту.

До другого читання прибрали обмеження щодо площі нерухомого майна (квартира, житловий будинок). Але воно повинно станом на 23 лютого 2022 року бути єдиним місцем проживання сім’ї позичальника;

  • станом на 23 лютого відсутня прострочена заборгованість за таким договором;
  • метою отримання кредиту згідно договору є придбання, реконструкція чи будівництво такого нерухомого майна, або придбання такого автомобіля.

Кредитор у такому випадку отримує право на компенсацію громадянам України за майно знищене внаслідок збройної агресії рф. Розмір такої компенсації не може перевищувати основної суми кредиту позичальника.

Інші збитки кредитора, наприклад неотримані проценти, є упущеною вигодою та можуть бути відшкодовані відповідно до законодавства за рахунок держави-агресора.

Що стосується позики на автомобілі, то анулювання заборгованості можливо для:

  • знищених авто, теж прибрали до другого читання обмеження щодо двигуна (але станом на 23 лютого 2022 року має бути єдиним авто в сім’ї позичальника);
  • станом на 23 лютого 2022 року заборгованість за таким договором не була прострочена на більше ніж 7 днів.

Відповідно документу, трмін для подачі заявок – період дії в Україні воєнного стану плюс 3 місяці після дня його припинення. Під кожен кейс позичальники мають в той чи інший момент надати кредитору підтверджуючі документи.