Скільки років потрібно для відбудови України

Фото

За результатами П’ятнадцятого загальнонаціонального опитування в умовах війни, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» в липні 2022 року, 73% опитаних вважають, що справи в Україні рухаються у правильному напрямку. 12% – протилежної думки, ще 15% – не змогли оцінити.

Цікаво, що більшість українців доволі оптимістично налаштовані щодо відбудови країни після війни – 43% вважають, що вистачить п’яти років. 28% вважають що на це потрібно до десяти років. Збільшилася кількість тих, хто бачить перспективу відбудову у довгому періоді – понад десять років (з 10% до 21%) та зменшилася кількість тих, хто вважав, що відбудова займе менше року (з 13% до 5%).

Чому така велика частка тих, хто вірить у швидку відбудову? 5 років – це досить зрозумілий термін для українців, які ще пам'ятають радянські п'ятирічки. А ще в історії незалежної України економічні кризи регулярно зміняли революції і між цими подіями проходило від 4 до 6 років. Спочатку економічна криза 1998 року, потім Помаранчева революція у 2004, знову криза у 2008, далі революція Гідності у 2014,потім ковідна криза у 2020. Ми звикли жити такими циклами, а отже віримо і знаємо, що за 5 років можна відродити втрачене.

Але, на жаль, ніхто не враховує питання одночасності, трудомісткості відбудови, виготовлення матеріалів. Коли ми говоримо про відбудову, важливо не вдягати рожеві окуляри і бачити нескінченне фінансування. На жаль, саме цей фактор при відбудові буде визначати термін та етапи реалізації.

Європейські та японські міста відбудовували від сорока до шестидесяти років. Звичайно, що ми живемо в інші часи з іншим рівнем технологій, проте навіть десять років, я вважаю оптимістичним терміном

Водночас, у півтори рази зменшилася кількість тих, хто готовий особисто долучитися до відбудови країни – з 61% у квітні до 45% у липні. 46% зазначили, що хотіли, але не мають можливості. Більше до відбудови готові долучитися мешканці сходу, респонденти віком від 18 до 50 років, чоловіки, більш забезпечені та ті, хто змінив місце проживання.

І ось це дуже важливий показник. Щомісяця людей, готових щось робити, буде менше, бо на багатьох війна перестала впливати, а життя повернулося у звичне русло, яке тривожать хібащо сирени. Давайте, пам'ятати, що наш шлях до перемоги ще не пройдений, і нам треба продовжувати виборювати нашу свободу, аби потім будувати сильну, вільну та красиву Україну!
 

Про це СтройОбзору повідомила Анна Іскіердо, архітекторка, креативна директорка проєкної компанії АІММ