В Україні на одну особу припадає 25 кв м житла, в Європі вдвічі більше

Лев Парцхаладзе

Щоб Україна вийшла на європейський рівень життя, нам знадобиться 200 років, якщо продовжимо будувати такими ж темпами, як сьогодні.

До 2022 року Україна вводила в експлуатацію в середньому 10 млн кв.м на рік, а після початку повномасштабного вторгнення  на 3 млн кв.м менше, тобто, трохи більше, ніж 7 млн кв.м на рік (з урахуванням робіт з відновлення).

В середньому на 1 людину в Україні припадає 24 кв.м. Для порівняння, у Європі цей показник становить 50-60 кв.метрів.

При цьому, потрібно враховувати, що 80% наявних будівель застаріло. Це сталінки, хрущовки, панельки, які не відповідають сучасним нормам. А ще понад 50 млн кв.м уже пошкоджені або зруйновані внаслідок війни та потребують відбудови. До того ж, невідомо, скільки ще буде зруйновано.

Відповідно, нам треба підготуватися, щоб будувати набагато більше. Зараз ми маємо можливість використати цей період для підготовки.

В КБУ готують типові рішення для соціальної інфраструктури: школи, садочки, лікарні, адміністративні центри та багато інших. Це дозволить будувати швидше, зекономивши до 2 років, та робити будівництво значно дешевшим: проєкт, експертиза, найбільш ефективний кошторис вже будуть готові і не вимагатимуть додаткових витрат

Особливе значення для залучення інвестицій має спрощення бюрократичних процесів і посилення цифровізації. Україна вже має значний прогрес.

«Якби рейтинг Doing Business існував до сьогодні, Україна могла б увійти в топ-5 країн за дозвільними процедурами у будівництві. Раніше треба було чекати мінімум 380 днів і пройти більше 30 процедур, щоб отримати дозвіл на будівництво. Зараз - лише 50 днів та 5 процедур. А ще тепер це можна зробити просто і зручно через Дію», - наголосив Лев Парцхаладзе, Президент КБУ