В Україні повноцінно запрацюють фонди інвестування в нерухомість – експерт

Владимир Семенцов

У 2022 році в Україні активно розвиватимуться фонди інвестування в нерухомість (ФІН), як альтернативний інструмент для інвестицій та збереження статків громадян.

Про це СтройОбзору повідомив експерт з нерухомості Володимир Семенцов, за словами якого, головна особливість нових інструментів фінансування полягає в тому, що громадяни можуть вкласти власні заощадження, придбавши відповідні акції (цінні папери), що перебуватимуть у вільному обігу, та отримувати прибуток в розмірі від 10% річних з прив’язкою до курса іноземної валюти. 

“Для збереження коштів та отримання прибутку від інвестицій в об’єкт нерухомості у більшості громадян зникне необхідність, наприклад, в придбанні квартири, її обслуговуванні та здачі в оренду, натомість виникне можливість отримати прибуток від інвестиції в фонд, який безпосередньо володіє та здає таку нерухомість. Такі фонди існують у всьому світі і це досить популярний вид розміщення вільних коштів”, - наголосив він. 

В Україні зазвичай фонди інвестування в нерухомість закриті для пересічних інвесторів. І, за даними експерта, тільки наприкінці 2021 року кілька відомих і потужних українських девелоперів оголосили про створення таких фондів з можливістю інвестування в них всіх охочих. А отримані інвестиційні кошти девелопери спрямовуватимуть в розвиток власних проєктів в різних сегментах нерухомості. 

Додаткове джерело

“Вкладення фізичних осіб у фонди інвестування в нерухомість (ФІН) стане додатковим  джерелом фінансування будівництва об’єктів нерухомості без залучення банківського кредитування. Це також дасть змогу забудовникам отримувати цільове фінансування на конкретний об'єкт нерухомості, а кінцевим інвесторам - отримувати прибуток від реалізації цих проєктів”, - підкреслив Володимир Семенцов.

На його думку, згідно з українським законодавством і залежно від типу фонду, розмір мінімальної суми для входження в український фонд інвестицій в нерухомість через купівлю цінних паперів може становити від $5 тис. Крім того, саме такі фонди здатні привернути увагу іноземних інвесторів до українського ринку нерухомості, бо для них формат REIT-фондів (real estate investment trust) зрозумілий та розповсюджений.

“Фактично REIT — це керівна компанія, що спрямовує отримані кошти в різні сегменти нерухомості. Цінні папери міжнародних REIT-фондів вільно котуються на фінансових біржах та є більш ліквідними, ніж об’єкти нерухомості, адже продати їх за ринковою вартістю можна набагато швидше, ніж, наприклад, квартиру. Найбільшу частку прибутку будь-якого REIT-фонду складають орендні платежі, що дають стабільні і прогнозовані грошові надходження. Крім того, прибуток REIT-фондів не залежить від рівня інфляції, адже вартість нерухомості, орендних платежів дуже часто зростає на еквівалент знецінення обігових коштів. По суті, з’ява фондів інвестування в нерухомість - це один з напрямків до створення прозорого ринку нерухомості в Україні, що стимулюватиме входження іноземних інвестицій в цей сектор української економіки”, - підкреслив фахівець.

Відсоток інвестування

В Україні прибутковість інвестицій у фонди нерухомості становить в середньому 10% річних з прив’язкою до іноземної валюти. Наприклад, у США такий прибуток не перевищує 2-5%. 

За словами фахівця, інвестування у ФІНи може стати альтернативою банківським депозитам, але з більш привабливою прибутковістю. Він нагадав, що наприкінці 2021 року ставка за банківськими депозитами в гривні коливалася від 9% до 11%, в той же час ставка в іноземній валюті для короткострокових вкладень становила 0,4-0,8%, а для довгострокових - 1-3,7%. 

Спираючись на прогнози фінансових аналітиків, фахівець зазначив, що у 2022 році зростання % за валютними вкладами є малоймовірним, а ставка за гривневими вкладеннями може зрости в середньому лише на 0,5-1%.

“Фінансисти прогнозують, що у 2022 році навряд чи ситуація в банківському секторі докорінно зміниться. В той же час такий “статус кво” дає поштовх для розвитку альтернативних джерел інвестування для збереження статків з урахуванням інфляції та отримання пасивного прибутку”, - вважає він.

За його прогнозом, у найближчі 2-3 роки в Україні може з’явитися і повноцінно запрацювати щонайменше 10 фондів інвестування в нерухомість. Експерт не виключив, що разом з фондами, створеними українськими девелоперами, на український ринок також можуть вийти 2-3 іноземних REIT-фонди. 

Перетікання коштів

“У створенні таких фондів зацікавлені насамперед потужні українські девелоперські компанії, які планують реалізовувати одночасно від 3 до 5 масштабних проєктів, розтягнуті в часі на 5-10 років в різних сегментах нерухомості”, - сказав він.

Фахівець також припустив, що в 2022 році спостерігатиметься поступове перетікання коштів громадян з депозитних вкладів до ФІНів. Проте фокус уваги потенційних вкладників до таких фондів можливий не раніше травня-червня. 

“За найоптимістичнішими прогнозами, у 2022 році “перетікання” капіталів фізосіб з банківського сектору до інвестиційних фондів може скласти до 2-2,5% від загальної суми вкладень в іноземній валюті (до $250 млн), і до 3-5% від загальної суми гривневих депозитів (близько 25-30 млрд грн)”, - підсумував Володимир Семенцов.