В Україні вперше зареєструвано спеціальні майнові права на нерухомість

Олена Шуляк

Вперше в Україні у  Державному реєстрі речових прав (ДРРП) зареєстровано спеціальне майнове право на майбутні обʼєкти нерухомості. 

Про це повідомила голова фракції «Слуга народу» Олена Шуляк, яка очолює парламентський комітет містобудування, передає СтройОбзор. 

Законопроєкт №2518-IX «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому» набув чинності рік тому — у жовтні 2022-го. Розробники заявляли, що він допоможе захистити права людей, які інвестують у будівництво. Документ затверджує право на володіння об’єктом незавершеного будівництва або майбутнім об’єктом — це називається спеціальне майнове право.

Закон зобов’язує кожного забудовника занести кожну майбутню квартиру в багатоквартирному будинку до реєстру речових прав Мінюсту як окремий об’єкт майнових прав.

«Реалізація цього механізму стала можливою завдяки ухваленню відповідного закону «Про гарантування речових прав на об’єкти нерухомого майна, які будуть споруджені в майбутньому». Вперше за всі роки незалежності ми маємо законодавчі норми, які реально захищають людей, які вкладають гроші в первинну нерухомість. Це безпосередньо стало можливим завдяки реєстрації спеціального майнового права, якого раніше не існувало. Простою мовою: без цих документів забудовник не зможе продавати житло. Якщо ж воно на ринку — це запорука того, що з об’єктом все в порядку», — наголосила Олена Шуляк. 

Так, спеціальне майнове право — різновид майнового права. Він полягає у володінні і розпорядженні об’єктом незавершеного будівництва, майбутнім об’єктом нерухомості. Реєстрація спеціального майнового права є обов’язковою для тих, хто має намір продавати майбутні квартири, гаражні бокси, інші житлові та нежитлові приміщення або паркомісця. 

«Для того, щоб зареєструвати таке право замовнику будівництва потрібно буде створити певні документи у Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Зокрема, заяву про державну реєстрацію спеціального майнового права. Також забудовник має оприлюднити детальну інформацію про об’єкт будівництва та дані про себе», — розповіла Олена Шуляк.