ВР проголосувала законопроєкт про компенсацію за зруйноване житло

Житло

Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт №7198, який запроваджує можливість компенсації за знищене та пошкоджене житло.

Про це повідомили на офіційному сайті Уряду, передає СтройОбзор. 

Законопроєкт  визначає перелік отримувачів компенсації за знищене та пошкоджене житло, її види, механізм оцінки та прийняття рішення щодо її надання, а також можливості її використання для отримання нового житла.

Хто зможе отримати компенсацію за знищене та пошкоджене майно?

 • власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
 • замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків (фіз. особи);
 • фіз.особи, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;
 • члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
 • спадкоємці вищевказаних осіб.

Також право на компенсацію мають ОСББ, управителі, ЖБК. Це стосується відновлення спільного майна багатоквартирного будинку.

Механізм компенсації

Подати заяву на компенсацію можна буде через Дію, ЦНАП, органи соцзахисту або ж нотаріуса. Рішення щодо надання компенсації буде прийматись органами місцевого самоврядування, які створюватимуть відповідні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Ці комісії розглядатимуть заяви, проводитимуть огляд зруйнованого житла та визначатимуть суму компенсації.

Розмір компенсації вираховуватиметься відповідно до спеціальної методики, яка наразі розробляється Урядом.

Зокрема, особи, чиє житло було зруйновані, отримають житловий сертифікат, який відображатиме суму компенсації, та протягом 5 років зможуть його використати для придбання нового житла.

Наразі уряд розробляє алгоритм компенсації для осіб, чиє житло було пошкоджено.

 • Джерела для фінансування компенсації:
 • Фонд відновлення майна та зруйнованої інфраструктури
 • кошти державного та місцевих бюджетів
 • кошти МФО, інших кредиторів та інвесторів
 • міжнародна технічна, поворотна або безповоротна фінансова допомога
 • репарації або інші стягнення з рф.

"Відновлення пошкодженого і зруйнованого житла є одним з основних напрямів діяльності новоствореного Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (Агентство відновлення). Завдяки схваленню парламентом механізму компенсації Агентство отримує можливість розпочати роботу з планування та реалізації проєктів відновлення та будівництва житла", - йдеться у поясненні до законопроекту. 

Законопроєктом передбачено, що Реєстр пошкодженого та знищеного майна виступатиме єдиною базою даних для фіксації руйнувань та компенсації.

Думка

Голова Комітету ВРУ з питань організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування а також голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк розповіла, що власник зруйнованого війною житла зможе обирати, як використати державну компенсацію: на придбання готової квартири в багатоквартирному будинку, або ж на будівництво (ремонт) нового приватного будинку на своїй території.

«Варіант з фінансуванням будівництва нового житла діятиме лише у випадку приватних будинків. Адже побудувати окрему квартиру неможливо – вона в будь-якому випадку буде знаходитися в багатоповерховому будинку. Тому власник зруйнованого житла зможе отримати на вибір або сертифікат для купівлі чи інвестиції в будівництво житла, або кошти на рахунок, які можна буде використати на відновлювальні роботи та придбання будівельних матеріалів на відновлення свого житла», – роз’яснила вона.

Можливість вибору для людей передбачили тому, що як правило, у людей залишається ділянка і для них логічно було б відновити будинок на ній. Втім, є міста/села, де є великі руйнування інфраструктури, тому для когось краще буде отримати сертифікат і придбати житло в іншому місці. Якщо коштів у сертифікаті буде недостатньо для придбання в місті, де людина захоче купити житло, може зможе доплатити, щоб отримати бажане.

Коментуючи новий законопроект, користувачі соцмереж відкреслюють, якщо цей закон реалізують, то в Україну  зайдуть міжнародні забудовники, які будуть «пропонувати за ті самі гроші значно якісніше житло». Тоді виникає питання - що буде з тими, кому зараз вже відновили житло без дозволу (або з ним)?

«Їх гроші переведуть до бюджету міста і все? У такому разі, я б не поспішав погоджуватись на «відновлення» від муніципалітету зараз, бо потім не буде вибору», - зазнають користувачі.