Знижки на новобудови у вересні можуть сягнути до 25%

Володимир Семенцов

До вересня найбільші київські девелопери запропонують потенційним покупцям житла на первинному ринку знижки у розмірі від 10% до 25%.  

Про це СтройОбзору розповів Володимир Семенцов, співзасновник та керуючий партнер компанії INSPI Development. 

За даними експерта, розмір знижок залежатиме насамперед від стадії будівництва того чи іншого ЖК, чи секції у складі житлового комплексу, від кількості нереалізованих квартир, а також від фінансової спроможності забудовника вести будівництво, мінімізувавши залучення коштів громадян. На його погляд, в об’єктах, в яких виконано понад 70% будівельних робіт, за умови 100% сплати вартості квартири розмір знижок може варіюватися від 10% до 15% в гривневому еквіваленті. В об’єктах, в яких роботи виконані лише на 50%, знижка може сягати 25% в гривні.  

“Наразі мова йде про те, що очікувані знижки застосовуватимуться на квартири, виставлені на продаж за довоєнними цінами та з максимальною оплатою на момент придбання. Забудовники розраховуватимуть на залучення потенційних покупців в об’єкти з високим ступенем готовності”, - зауважив Володимир Семенцов.  

Експерт нагадав, що за підсумками 2021 року вартість м2 на первинному ринку, залежно від класу ЖК, зросла на 25-35% в доларовому еквіваленті. Водночас з другої половини листопада на первинному ринку найбільших українських міст спостерігалося зниження кількості угод в середньому на 15-20%. І до початку воєнних дій прогнозувалося, що 2022 рік буде роком відносно стабільних цін.   

“Фактично у IV кварталі 2021 року ціни на первинному ринку житла досягли свого економічно обґрунтованого максимуму. Саме тому, станом на кінець червня 2022 року, попри зростання собівартості будівництва, спричинене військовою агресією РФ, та в умовах майже нульового попиту, збільшення вартості м2 для покупця навряд чи стане ефективним засобом для зростання попиту”, - наголосив фахівець.   

Володимир Семенцов звернув увагу на те, що у найближчі місяці девелопери намагатимуться залучити покупців, але не через штучний “ажіотаж” чи “страх” майбутнього підняття цін. На його думку, вагомі знижки, більш лояльні умови програм із розтермінування та публічна відкритість забудовника, спрямована на інформування про перенесення термінів введення об’єктів в експлуатацію, про загальний стан справ на ринку та зміни у планах компанії, здатні повернути довіру до тієї чи іншої компанії та частково вплинути на рішення потенційних покупців вкласти гроші в ту чи іншу новобудову.  

Разом з тим, як вказав експерт, поки тривають активні бойові дії, поки подальші наслідки війни непрогнозовані, навряд чи варто розраховувати на суттєве зростання попиту на первинному ринку житла.  

“До вересня-жовтня навряд чи можлива зміна цієї тенденції: продажі житла на первинному ринку будуть точковими, а не системними, тобто переважно через суб’єктивні причини конкретного покупця, а не завдяки кон’юнктурі ринку”, - підкреслив очільник INSPI Development.  

Експерт наголосив, що за підсумками 2021 року за допомогою механізму розтермінування було реалізовано в середньому 50-55% всіх квартир на первинному ринку. При цьому левова частка таких продажів (за різними оцінками від 30% до 40%) здійснювалася на початкових стадіях будівництва, коли ціна м2 була найбільш привабливою для покупців - в середньому на 30-35% нижчою, ніж на етапі введення об’єкта в експлуатацію. На його думку, у найближчі 2-3 місяці однією з нагальних проблем для забудовників стане вирішення питання придбаних квартир на виплат в об’єктах на початкових стадіях будівництва, будівництво яких було зупинено на невизначений термін.   

Щоб уникнути банкрутств та зосередитися на добудові об’єктів зі стадією готовності понад 50%, як вважає фахівець, забудовники можуть розробити механізм переоформлення прав на майбутні квартири, придбані на виплат у заморожених через війну об’єктах, на квартири в будинках, зведення яких знаходиться на завершальному етапі.  

“Таким кроком будуть досягнуті 2 цілі: уникнення банкрутств через невиконання взятих на себе зобов’язань (замороження нових об’єктів), отримання платежів за розтермінуванням, кошти яких будуть направлені на подальше будівництво майже готових об’єктів”, - зазначив він.