Alliance Novobud про головні чинники впливу на вартість житла
Цього року ріст цін на житло у новобудовах був не таким помітним, як у 2022 році, коли був суттєвий вплив на зростання вартості будівельних матеріалів та курсу долара. Але зростання все ж продовжувалось.
Про це розповіла CMO Alliance Novobud Ірина Міхальова, передає СтройОбзор із посиланням на Фокус.
"Впливало те, що виходили з продажів готові завершені комплекси, компанії переглядали загальну ситуацію, аналізували, як змінився ринок, відповідно, статистично ціни йшли вгору. У 2023 році забудовники відчували дефіцит робочої сили, що також впливало на вартість житла в новобудовах. Причини ситуації на ринку праці — це й еміграція, й перехід чоловіків до лав ЗСУ. Мобілізація продовжується, і на ринку склався великий дефіцит спеціалістів будівельних професій, сьогодні девелопери борються за кожного спеціаліста. Важливим чинником зростання цін є також дуже невелика кількість доступних об’єктів, а також інфляція в країні", - розповіла вона.
За інформаціїє Alliance Novobud, зростання цін на житло в новобудовах — це загальна тенденція для України, навіть більше помітне зростання вартості метра у західних регіонах країни. Житло у Львівській, Закарпатській областях активно дорожчало і торік.
"Я пов’язую це з підвищеним попитом, адже західні області України вважаються безпечнішими. Подорожчання також відбувається і на інвестиційну нерухомість, розташовану на Закарпатті, в Буковелі. Є об’єкти, які коштують 4-6 тисяч доларів за квадратний метр, й інтерес до них доволі жвавий. Поступово відновлюється будівництво житла і в Дніпрі, Запоріжжі, навіть у прифронтовому Харкові є нові об’єкти. Собівартість будівництва зростає, а отже зростає і ціна квадратного метра", - додала Ірина Міхальова.
Вона розповіла, що подорожчання наступного року буде не таке стрімке, як у 2022 та 2023 роках. Перше, що впливатиме, це дефіцит житла на високих стадіях будівництва та готового. Це обумовлено тим, що упродовж 2022-2023 років був досить низький попит на житло, мало хто активно будував, а ті, хто будував, як, наприклад, Alliance Novobud, робив це коштом власного фінансування. Врешті склалась нехарактерна для ринку комфорт-класу ситуація, коли у вже зданому новому будинку є значна пропозиція квартир, адже раніше на кінцевій стадії у новобудовах комфорт-класу не проданих квартир взагалі не лишалось. Зараз ситуація стрімко змінюється, попит жвавішає. Особливо це помітно у комфорт-класі. Впливає на ринок програма "єОселя", нещодавно стартувала інша програма, "єВідновлення". Вони значно відновлюють попит, особливо в Києві та області, де багато переселенців, які планують залишатися в місті, придбавши тут житло. Компанія очікує певне вимивання залишків квартир у забудовників, що активно будували та мають повністю готові об’єкти, протягом першої половини 2024 року. Передбачено, що будуть старти нових об’єктів, але це інше житло та інша готовність.
Другий чинник впливу на ціни — валютний курс, зростання якого очікується. Це навіть закладене у проєкті закону про державний бюджет на 2024 рік. Певна прив’язка до курсу на будівельному ринку є, зокрема і через імпорт будівельних матеріалів, які використовують компанії.
"Загалом протягом 2024 року ми очікуємо зростання ціни квадратного метра на ринку новобудов у межах 10-15%", - підсумувала Ірина Міхальова.
Новини на цю тему
- Alliance Novobud: ми очікуємо у новому році зростання попиту на нове житло
- Alliance Novobud під час війни ввела в експлуатацію 60,5 тис. кв метрів житла
- Alliance Novobud отримав відзнаку Девелопер 2023 року, а Montreal House став житловим комплексом року
- Новини будівництва ЖК MADISON GARDENS грудень 2023